Makale Özeti Nasıl Yazılmalıdır?

Makale Özeti Nasıl Yazılmalıdır?

Makale Özeti Nasıl Yazılmalıdır?

Özet makalenin en önemli bölümlerinden biridir. Editörler ve okuyucular genelde makale hakkındaki ilk değerlendirmeyi özeti okuyarak gerçekleştirirler. Editör bu aşamadan sonra makaleyi inceleyip hakemlere gönderebilir veya reddedebilir. Okuyucular ise özetteki bilgi eğer arama alanları ile ilgili, önemli ve ilginç ise makaleyi okumayı tercih edeceklerdir.

Makale özeti sadece bulguları özetlemek değildir. Özet, bulguların ne anlama geldiğini, neden ilginç/farklı olduğunu ve literatürdeki önemini ve hangi boşluğu doldurduğunu içermelidir.

Özette çalışma ile ilgili şu dört sorunun yanıtı aranmalıdır.

1-Neden yapıldı?

2-Nasıl yapıldı?

3-Ana bulgular nelerdir?

4-Sonuçlar neden önemlidir?

Özetin giriş bölümünde konuyla ilgili kısa bir bilgi verildikten sonra problem ortaya konarak, çalışmanın amacına yer verilmelidir. Sonrasında çalışmada kullanılan metot özetlenmelidir.

Bulgularda her şey yazılmaya çalışılmamalıdır. Ana çalışma sorusunu cevaplayan önemli ve spesifik kısımlar özetlenmelidir. Bulguları sunarken istatistiksel değerlere yer verilmelidir.

Sonuç bölümünde kullanılacak cümleler bulgularla ilişkili olmalı, genel geçer cümlelerden kaçınılmalıdır.

Makale içinde geçen cümleleri özete kopyalayıp yapıştırmak uygun değildir. Özet yazımında giriş ve bulgular için geçmiş zaman, sonuç için şimdiki zaman, öneriler için gelecek zaman kullanılabilir. Mümkün olduğu kadar devrik cümlelerden kaçınılmalıdır. Özette referans kullanılmamalıdır.

Gönderilecek derginin makale yazım kuralları mutlaka gözden geçirilmelidir. Dergiler, özetleri düz metin veya yapılandırılmış olarak kabul eder. Örneğin yapılandırılmış özet kabul eden bir dergiye, düz metin özet gönderilmesi editöre ya yazının özensiz hazırlandığını ya da makalenin daha önce başka bir dergiye gönderilip reddedildiğini düşündürtebilir. Genelde özetin uzunluğu 150-250 kelime ile sınırlıdır.

Günümüzde makale aramada, PUBMED ve Scopus gibi sitelerin yanı sıra Google, Bing, Yandex gibi arama motorları da kullanılmaktadır. Bu nedenle özet arama motorları için de optimize edilmelidir.  Makalenin daha fazla kişi tarafından okunabilmesi için başlık ve özette anahtar kelimelere yer vermek makalenin bulunmasını kolaylaştıracaktır. Özette ana anahtar kelimeleri ilk iki cümlede kullanmak yararlı bir yaklaşımdır.

Daha fazla bilgi için

http://www.biosciencewriters.com/Writing-Cover-Letters-for-Scientific-Manuscripts.aspx